Вибір на користь здоров’я: Тренінг для батьків

С. В. Парієнко, Підлісненська ЗШ,

Олександрівський р-н, Кіровоградська обл.

ВГ «Основа»

 

Батьки були й залишаються важливим фактором впливу на своїх дітей-підлітків. Це означає, що, незважаючи на те що діти дорослішають і, здається, вже не слухають вас, ви для них продовжуєте залишатися авторитетом у багатьох питаннях.

 

Зустріч 1. Знайомство. Шлях до довіри

Слід пам’ятати, що спілкування з батьками швидше за все буде складатися у вигляді бесіди з елементами тренінгу. Можна очікувати, що вони ставитимуть питання або будуть брати під сумнів те, що буде відбуватися на цих зустрічах.

Тривалість: 1 год 35 хв.

 

Вправа «Знайомство» (5 хв)

Мета: підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, сприяти згуртованості групи.

Хід вправи. Учасники сідають у коло. Тренер знайомить їх із символічним учасником групи — її талісманом «Здоровчиком» (м’яка іграшка). Кожен учасник передає «Здоровчика» по колу, називаючи своє ім’я та вітаючись із групою.

 

Інформаційне повідомлення «Знайомство» (15 хв)

Мета: познайомитись, створити емоційно сприятливий клімат у групі.

Т р е н е р. Мета нашого навчання — профілактика паління серед молодших школярів, підлітків і старшокласників, а також допомога тим школярам, які палять і хочуть позбавитися цієї звички.

Ви, напевно, думаєте, у наших дітей є спеціальний предмет «Охорона здоров’я», навіщо ще й спеціальні заняття. Дослідження показують, що знань про шкоду паління недостатньо. Підлітків потрібно вчити спеціальних навичок поведінки, для того щоб вони могли зробити правильний вибір — вибір на користь здоров’я.

Чому ми працюємо з вами — батьками?

Дослідження показують, що батьки були й залишаються важливим фактором впливу на своїх дітей-підлітків. Це означає, що, незважаючи на те що діти дорослішають і, здається, вже не слухають вас, ви для них продовжуєте залишатися авторитетом у багатьох питаннях. Тому ми вас і запросили собі в союзники й помічники.

1. Ми хочемо вам розповісти про те, що відбувається з вашими дітьми, коли вони досягають підліткового віку.

2. Ми хочемо вам розповісти все те, що ми розповідаємо вашим дітям, щоб ви знали ті питання, які ми обговорюємо з вашими дітьми. Ви одержите ту ж інформацію, що одержують ваші діти. Ми сподіваємося, що ця інформація буде цікавою й корисною не тільки для ваших дітей, але й для вас самих також.

3. Ваші діти дорослішають, і з ними іноді стає складно про щось поговорити або домовитись. Існують способи, як говорити з підлітками.

Ми вам їх продемонструємо.

Наше спілкування з вами розраховано на три зустрічі. Будь ласка, не лякайтеся й не думайте, що це так багато. Ми хочемо, щоб ви зрозуміли, що ці зустрічі ми проводимо тільки тому, що нас хвилює здоров’я ваших дітей. Ми думаємо, що вас теж хвилює здоров’я ваших дітей, і в цьому ми з вами солідарні. Від батьків багато в чому залежить, яким буде здоров’я їхніх дітей. Саме вам потрібно буде говорити з вашими дітьми на таку серйозну тему, як паління.

 

Інформація для тренера!

Особливу увагу слід звернути на те, що знайомству потрібно приділити особливу увагу, від цього вступу під час першої зустрічі залежить подальше відвідування батьками зустрічей.

 

Міні-лекція «Особливості підліткового періоду» (15 хв)

Т р е н е р. Поговорімо сьогодні про те, що відбувається з дітьми, коли вони стають підлітками.

Підлітковий вік — період підготовки до дорослого життя, має безліч відмітних рис, які варто взяти до уваги, особливо батькам. Підлітковий вік — період фізіологічної й психологічної зміни та зміни ролей.

Реакції протесту, опозиції, негативізму

Це відбувається через фізіологічну перебудову організму підлітків, коли вони не встигають звикнути до свого мінливого тіла й прийняти себе в новому вигляді. Це спричиняє емоційний дискомфорт і змушує шукати його причини ззовні. Цей вік виявляється складним як для самого підлітка, так і для довколишніх його людей. Суперечливе, нестійке сприйняття власного віку і його співвідношення з дітьми й дорослими змушує підлітка болісно реагувати на все, що, як йому здається, порушує його дорослі права.

Отримання нового досвіду (нові контакти)

У цьому віці з’являється палке бажання експериментувати, бажання пізнати все нове, незвідане, а тим самим пізнати себе. У цей час головною сферою життєдіяльності підлітка стає спілкування з однолітками. І якщо до цього молодших дітей більше цікавили певні заняття, то зараз інтерес до якогось заняття безпосередньо залежить від того, наскільки при цьому є можливість спілкуватися з однолітками. Підлітки дорослішають, починають поступово освоювати світ дорослих людей. Однак часто буває так, що дорослість сприймається не як збільшення відповідальності за свої справи й учинки, а як її зовнішні атрибути. Наприклад, деякі підлітки починають палити й уживати алкоголь, думаючи, що тоді вони виглядають дорослішими. Підліток часто боїться виглядати або щось робити не так, як його друзі. Тому починає палити з друзями.

Пошук підтримки ззовні

Підліток шукає підтримки, тому що він починає по-новому дивитися на себе й навколишній світ. Він змінюється ззовні й не знає, як він змінюється (привабливий — непривабливий), йому потрібні інші, щоб зрозуміти й оцінити себе й свої вчинки. Друзі, нові контакти починають відігравати важливу роль. Але необхідно пам’ятати, що батьківська підтримка свого значення не втрачає. Підліток, як і раніше, має потребу у вашій підтримці, і навіть вимагає ще більшої уваги до себе з вашого боку.

 

Інтерактивне спілкування (15 хв)

Мета: сприяти усвідомленню батьками необхідності розмовляти зі своїми дітьми.

Т р е н е р. Для того щоб краще зрозуміти, що відбувається з вашою дитиною-підлітком, потрібно з нею розмовляти. Поговорімо про те, як ви розмовляєте зі своїми дітьми. Хто поділиться досвідом?

Бесіда

 • Про що ви розмовляєте (теми розмов)?
 • Коли (вранці, удень, увечері, один раз на тиждень)?
 • Як часто?
 • Хто ініціатор розмови (ви або вони)?
 • Хто переважно говорить (ви або вони)?

Т р е н е р. Щоб між вами й вашою дитиною відбулася розмова, ваша дитина повинна вам довіряти.

Складові довіри:

 • готовність обговорювати з вами будь-яку тему;
 • розуміння, що саме до вас дитина може прийти з будь-якою проблемою, якою б серйозною вона не була.

Слід пам’ятати: де не буде вас, там будуть друзі, вулиця й т. ін. Варто працювати на випередження. Думати, що ще рано говорити зі своєю дитиною на ту або іншу тему, — це чекати, коли їй все пояснять інші люди. Там, де ви будете першими, і ваш авторитет буде вищим.

Отже, як починає формуватися довіра до вас у вашої дитини? Щодня слід запитувати її про щось. Найпростіше: «Що було в школі?» або «Як минув твій день?».

Що відбувається з вами, коли ви ставите це питання?

Ви повинні бути готові:

 • почути відповідь;
 • виявити інтерес;
 • підтримати бесіду.

Якщо ви ніколи не говорили на цю тему, першого разу ви можете нічого не почути у відповідь. Спробуйте повторити питання ще раз, наприклад: «Мені просто цікаво, як минув твій день у школі? Що нового?»

Якщо й після цього ви не почуєте відповіді, наполягати на ній не варто, тим більше кричати й дратуватися.

Наступного дня зробіть те ж саме. Якщо ви будете робити це щодня, через декілька днів ви обов’язково почуєте якусь відповідь. Це буде ваш перший і дуже серйозний крок на шляху встановлення довіри між вами й вашою дитиною.

Дуже важливо пам’ятати: коли ви ведете бесіду з вашою дитиною, чи чуєте те, що вона вам говорить.

Важливо — уміти слухати.

Уміння слухати — це ще один крок на шляху довіри. Ви слухаєте, ваша дитина бачить, що ви виявляєте цікавість до того, що з нею відбувається. Її довіра до вас зростає.

 

Інформація для тренера!

Під час подання інформації особливу увагу слід звернути на складові довіри.

 

Вправа на активне слухання (20 хв)

Мета: навчитися слухати іншого.

Т р е н е р. Ви, напевно, самі помічали, що одній людині ви можете все розповісти, а іншій — ні. Це залежить від того, наскільки людина, з якою ви розмовляєте, зацікавлена у розмові. Так само й з дітьми. Коли вони відчувають, що вам цікаво, і ви їх не засуджуєте, не будете на них гніватися й тим більше кричати, вони із задоволенням ділитимуться з вами своїми почуттями.

Спробуймо потренуватися й подивитися, як ми вміємо слухати іншого.

Робота в парах

Одна людина грає роль дитини, інша — батька/матері, потім міняються ролями.

Тема. Як справи в школі?

Завдання. Батько/мати ставлять запитання, дитина розповідає.

Обговорення

 • Чи була розмова відвертою?
 • Чи було легко розповідати, що допомагало?
 • Яка роль більше сподобалася: розповідати чи запитувати?

 

Гра-розминка «Емоційна гімнастика» (10 хв)

Мета: розминка.

Хід гри. Учасникам пропонують:

 • походити, як дитина, літня людина, лев, балерина;
 • посидіти, як бджола на квітці, наїзник на коні, падишах, пасажир у «Мерседесі»;
 • пострибати, як коник, кенгуру;
 • насупитися, як осіння хмара, розсерджений учитель, розлютований батько,
 • посміхнутися, як кіт на сонечку, саме сонечко, хитра лисиця, радісна дитина;
 • здивуватися.

 

Обговорення «Хто із присутніх палить?» (10 хв)

Мета: усвідомити, що якщо у родині палять, то найшвидше діти рано або пізно починають палити.

Обговорення

 • А хто з вас палить?
 • Хто пробував кинути палити?
 • Хто кинув?

 

Інформація для тренера!

Під час подання інформації слід звернути особливу увагу на те, що дослідження проведені нами у вашій школі, а також інші дослідження проведені іншими людьми в інших школах показують: якщо батько або мати, або батько й мати, а також старші брати або сестри у родині палять, то швидше за все діти рано чи пізно починають палити. Діти з таких родин позитивно ставляться до паління і зовсім н усвідомлюють шкоди, яку паління наносить здоров’ю.

 

Перед тим як почати говорити про шкоду паління для здоров’я не тільки підлітків, але дорослих людей, ми хочемо вам повідомити найсвіжіші дані медичних досліджень.

Ті, хто почав палити до 15 років, у п’ять разів частіше вмирають від раку, ніж ті, хто взяли першу сигарету після 25 років.

Тому, дорогі батьки, для нас і для вас дуже важливо, щоб ваші діти не палили.

Ті, хто з вас палить, повинні зрозуміти, що ви в першу чергу показуєте приклад для ваших дітей, а не їхнє оточення і друзі.

Що робити? Наша порада для усіх курців: підлітків і дорослих — час кидати палити.

Дослідження також показують, що якщо батьки, які палять, намагаються кинути палити й про це говорять зі своїми дітьми (бачиш, як це непросто кинути палити, краще взагалі не починати), значно менше число дітей з таких родин починають палити.

 

Підсумки заняття (5 хв)

Наприкінці заняття тренер пропонує учасникам (за власним бажанням) обговорити найскладніші питання з теми, рекомендуючи висловитися всім.

 

Інформація для тренера!

Підбиваючи підсумки, тренер може запропонувати домашнє завдання: «Ті, хто з вас палить, подумайте про вашу звичку». А також можна спробувати вправу «Активне слухання з вашими дітьми».

 

Зустріч 2. Паління й кишенькові гроші . Як впливає паління на організм людини

Тривалість: 1 год 20 хв.

 

Гра-розминка «Подарунок» (5 хв)

Мета: створити доброзичливу атмосферу в групі.

Хід гри. Учасники стають у коло. Їм пропонують зробити подарунок для свого сусіда праворуч, а саме — подарувати добрий настрій за допомогою міміки та жестів.

 

Бесіда «Кишенькові гроші» (10 хв)

Мета: обговорити основні моменти отримання дітьми кишенькових грошей.

Обговорення

Поговорімо на тему «Кишенькові гроші».

 • Чи даєте ви своїм дітям кишенькові гроші?
 • Як часто: щодня, щотижня, один раз на місяць?
 • Чи давно ви стали давати гроші?
 • Чи даєте ви гроші на якихось умовах або без умов? Наприклад, за ці гроші ви очікуєте, що діти будуть допомагати вам по господарству або за гарні оцінки.

Те, що ви даєте дітям кишенькові гроші, — це добре, але перед тим, як дати їм кишенькові гроші, ви повинні обговорити декілька моментів:

 • чому або за що ви даєте їм ці гроші, підкреслюючи момент, що гроші потрібно заробити, заслужити;
 • з’ясувати, що вони будуть на них купувати.

Наприклад, ви можете підкреслити, що це їхні кишенькові гроші і вони можуть ними розпоряджатися на власний розсуд (таким чином, ви починаєте їх учити самостійності відносно грошей), з іншого боку, ви очікуєте, що вони не витратять ці гроші, наприклад, на сигарети або спиртне.

Якщо ви на цьому особливо наголосите, вони будуть про це пам’ятати, наприклад, якщо виникне ситуація тиску з боку друзів: «Скиньмося на сигарети або пиво».

Ви також повинні наголосити, що коли довідаєтеся про те, що гроші будуть витрачатися на сигарети або спиртне, то більше кишенькових грошей давати їм не будете.

Таке обговорення повинно проходити зовсім спокійно. З одного боку, ви показуєте дітям, що ви їм довіряєте з грошима, з іншого — ви показуєте ваше ставлення до того, що вони будуть витрачати гроші на сигарети або спиртне.

 

Міні-лекція «Вплив паління на організм людини» (20 хв)

Із чого складається тютюновий дим?

У тютюновому димі однієї сигарети наявні більше ніж 4 000 різних хімічних сполук, більшість з яких шкідливі для здоров’я. Деякі із цих речовин отруйні. 43 речовини відносяться до речовин, які спричиняють рак.

Одна з отруйних речовин — нікотин. Нікотин міститься в листях тютюну. Потрапляючи в організм людини з тютюновим димом, нікотин впливає як швидкодійний наркотик, формуючи сильну залежність від паління.

Одна з канцерогенних речовин — смола. Це темна клейка речовина, що осідає в легенях.

У тютюновому димі також наявний чадний газ CO.

Як тільки людина запалює сигарету, нікотин через легені потрапляє в кров. І вже через 8 секунд починає впливати на головний мозок.

Нікотин спочатку збуджує, а потім гальмує процеси в центральній нервовій системі.

Нікотин підсилює серцебиття, звужує кровоносні судини й підвищує артеріальний тиск.

Кількість серцевих скорочень на добу в того, хто палить, на 15 000–20 000 скорочень більше, ніж у людини, яка не палить. При цьому таке серце перекачує на 1,5 тонни крові за день більше, ніж у тих, хто не палить. А це означає, що навантаження на серце зростає. Це призводить до скорочення часу життєдіяльності серця.

Разом з нікотином у легені потрапляє смола. Вона осідає на стінках легень.

Можна сказати, що курець їсть смолу ложками. Якщо людина випалює пачку сигарет у день, за рік вона «з’їдає» 700 грамів дьогтю, тобто трохи менше від літрової банки.

Разом з нікотином через легені в кров також проникає чадний газ CO. Чадний газ зменшує надходження кисню в усі частини тіла. Через недостатність кисню м’язи тіла втомлюються, і наступає стан загальної втоми.

Уміст чадного газу в крові тих, хто палить у 15 разів більший, ніж у тих, хто не палить.

Під час першого досвіду паління може виникнути запаморочення, нудота й блювання.

В усіх підлітків, що палять, з’являються проблеми, які пов’язані з дихальними шляхами: запалення слизових оболонок рота й гортані, задуха, кашель, може розвинутися астма або бронхіт.

 • Ті, хто палить не так давно, мають стан кисневого голодування, тому що чадний газ потрапляє через легені в кров і обмежує доступ кисню в усі частини тіла. Починає знижуватися імунітет.
 • Для підлітків дуже важливо, який вони мають вигляд. Ми їм нагадуємо, що ті, хто палить, починають погано пахнути. Їхній одяг і волосся пахнуть тютюном. З’являється неприємний запах з рота.
 • У тих, хто палить не так давно, з’являються плями на зубах, змінюється колір зубної емалі. Зуби починають жовтіти.
 • А також важливо пам’ятати, що незабаром з’явиться залежність від паління.

Зовсім недавно вчені знайшли пояснення тому, чому в людини з’являється залежність від тютюну. Справа в тому, що тютюновий дим порушує в головному мозку баланс речовин. У результаті в того, хто палить, рівень речовини, що спричиняє стан задоволення від  паління, стає дуже високим. Від надлишку цієї речовини курця й тягне палити. Через надлишок цієї речовини стає нелегко кинути палити. Паління — такий стан, коли легко потрапити на гачок: залежність формується швидко й непомітно. Почати палити значно легше, ніж кинути. Більшість курців жалкують про те, що колись почали палити. Багато таких, що хочуть кинути, але це вже не так легко зробити, коли розвинулася залежність від паління.

 

Інформація для тренера!

Під час подачі інформації особливу увагу звернути слід на те, що залежність від паління формується швидко й непомітно.

 

Міні-лекція «Що відбувається в результаті тривалого паління?» (15 хв)

Тривале паління — це регулярне паління сигарет і інших тютюнових виробів протягом декількох років/тривалого часу. Медичні дослідження показують, що тривале паління дуже сильно підвищує ризик розвитку серйозних захворювань і призводить до передчасної смерті.

 

Тривале паління призводить до таких захворювань:

 • до хвороб дихальних шляхів і легень, включаючи хронічний бронхіт, емфізему легень, рак губи й гортані, рак легень;
 • ризик померти від хронічного бронхіту або емфіземи легень у 5 разів більший у курців, ніж у тих, хто не палить;
 • ризик померти від раку легень у 23 рази вищий у чоловіків-курців і в 11 разів більший у жінок-курців, ніж у тих, хто не палить;
 • до серцево-судинних захворювань, включаючи інфаркт і інсульт;
 • ризик померти від серцево-судинних захворювань у 2 рази більший у курців, ніж у тих, хто не палить;
 • ризик померти від інсульту в 1,5 раза більший у курців, ніж у тих, хто не палить;
 • до хвороб травленнєвої системи, включаючи виразку шлунка й дванадцятипалої кишки, рак нирок, сечового міхура й підшлункової залози;
 • ризик занедужати раком нирок, сечового міхура й підшлункової залози значно вищий у курців, ніж у тих, хто не палить;
 • до зниження функції чоловічої репродуктивної системи та імпотенції;
 • у родинах курців рідше народжуються діти чоловічої статі;
 • нікотин підвищує ламкість і закупорку судин. При цьому досить часто виникає звуження або повна закупорка судин статевого органа; у цьому випадку розвивається стійка імпотенція;
 • під дією нікотину виникає порушення кровообігу судин нижніх кінцівок. Ці зміни можуть призвести до такого явища, як кульгавість, а в подальшому до ампутації ніг;
 • у дівчаток-підлітків, які починають палити, на 70 % більший ризик розвитку раку молочної залози.

Усі ці захворювання смертельні.

Це й підтверджує статистика: щороку від паління вмирають більше людей, ніж від СНІДу, алкоголю, наркотиків, автомобільних аварій, убивств, самогубств і пожеж разом узятих.

 

Інформація для тренера!

Під час подачі інформації особливу увагу звернути слід на те, що від усіх цих хвороб можна вмерти!

 

Гра-розминка «Чорні шнурки» (5 хв)

Мета: розрядка.

Хід гри. Усі сидять на стільцях у колі, тренер — у центрі кола. Він пропонує помінятися місцями тим, у кого, наприклад, чорні шнурки. Завдання всіх учасників — знайти собі місце, у тому числі й ведучому. Той, хто не знайшов собі місця на стільцях, стає ведучим. Вправа спрямована на розрядку, дає можливість побачити загальне, виявити фантазію. У міру опанування гри тренер може подавати приклад, називаючи більше цікавих ознак.

 

Інформація для тренера!

Учасників слід самостійно заохочувати словами схвалення.

 

Інформаційне повідомлення «Що таке пасивне паління? Що означає бути пасивним курцем?» (10 хв)

Коли хтось палить, дим потрапляє не тільки в легені курцеві, але й усім тим, хто перебуває поруч з курцем, але сам не палить.

Людина стає пасивним курцем, якщо вдихає тютюновий дим, коли палять інші. У кафе, де палять, або в компанії людей, де хтось палить, або навіть у себе вдома, якщо хтось із батьків палить у їхній присутності.

За даними досліджень:

 • дружини курців частіше страждають серцево-судинними захворюваннями й бронхіальною астмою і в середньому вмирають на 4 роки раніше за своїх однолітків;
 • у дітей у тих родинах, де палять, погіршується слух;
 • паління батьків підвищує частоту руйнування зубів у дітей;
 • якщо вагітна жінка палить, зародок теж стає пасивним курцем. Дослідження показують, що у вагітних жінок, які палять, народжуються недоношені діти зі зниженою вагою.

Пасивне паління шкідливе для здоров’я. Можуть розвинутися хвороби дихальних шляхів, астма й навіть рак.

 

Інформація для тренера!

Під час подачі інформації особливу увагу звернути слід на те, що людина стає пасивним курцем, якщо вдихає тютюновий дим, коли палять інші.

 

Обговорення «Чому потрібно займатися спортом?» (10 хв)

Мета: обговорити питання щодо занять спортом у підлітковому віці.

Т р е н е р. Скажіть, а ваші діти займаються спортом? Як ви ставитеся до того, що вони будуть займатися спортом?

Ми пояснюємо дітям, що паління й заняття спортом несумісні, тому якщо вони захоплюються спортом і якщо хочуть зберегти гарну фізичну форму на довгі роки, вони обов’язково повинні знати:

1) паління звужує кровоносні судини й підсилює навантаження на серце;

2) курці страждають задухою в 3 рази частіше, ніж ті, хто не палить;

3) куріння руйнує легені;

4) курці бігають повільніше. Для них реальна проблема пробігти довгу дистанцію за короткий час.

Порада підліткам: потрібно займатися або фізичними вправами, або улюбленим видом спорту, або спортивними танцями.

Від цього:

1) потрійна користь для здоров’я;

2) їм буде на що витрачати вільний час;

3) вони матимуть друзів, з якими в них будуть спільні інтереси, наприклад спорт.

 

Підсумки заняття (5 хв)

Наприкінці заняття тренер пропонує учасникам (за бажанням) обговорити найскладніші питання з теми, рекомендуючи висловитися всім.

 

Зустріч 3. Міфи про паління. Як підтримати свою дитину в бажанні не палити

Тривалість: 1 год 15 хв.

 

Гра-розминка «Знайомство» (5 хв)

Мета: підготувати учасників до роботи, створити комфортну атмосферу, хороший настрій, сприяти згуртованості групи.

Хід гри. Учасники сідають у коло. Тренер знайомить їх із символічним учасником групи — м’якою іграшкою. Кожен учасник передає іграшку по колу, називаючи своє ім’я та вітаючись із групою.

 

Інформаційне повідомлення «Міфи про паління» (15 хв)

Т р е н е р. Ваші діти часто перебувають під впливом поширених думок, які ми називаємо міфами, які вони можуть чути від різних людей, у тому числі й дорослих.

 

Міф 1

Деякі люди вірять, що, якщо палити, не затягуючись, намагаючись не втягувати дим у легені, можна уникнути негативних наслідків паління.


Навіть якщо просто тримаєш у руці запалену сигарету, то вже вдихаєш тютюновий дим. Тому неважливо — затягатися або не затягатися, тютюновий дим однаково потрапляє в легені.

 

Міф 2

Деякі вірять, що сигарети з фільтром безпечні для здоров’я.

 

Паління будь-яких тютюнових виробів: сигарет із фільтром і без фільтра, цигарок, трубок, уживання жувального тютюну — шкідливе для здоров’я. У димі будь-яких тютюнових виробів наявні як високотоксичні речовини, так і канцерогени.

 

Міф 3

Деякі вірять, що палити помірковано для здоров’я не шкідливо. Є такі батьки, які самі купують сигарети своїм дітям і дають їм сигарети з такими словами: «Пали небагато, тільки не обкурюйся».

 

Ми хочемо сказати таким батькам і таким людям, що палити багато або мало однаково шкідливо. Нікотин, смоли й чадний газ потрапляють в організм із димом навіть однієї сигарети. Потрібно також пам’ятати, що нікотин спричиняє звикання, яке може розвинутися й після декількох випалених сигарет.

 

Міф 4

Деякі дівчата вірять, що паління — це кращий засіб для схуднення. І ті з них, хто вже палить і хоче кинути, бояться, що, кинувши палити, вони наберуть ваги.


Нікотин притупляє апетит, але паління не розв’язує проблеми ваги. Багато з тих, хто палить, мають надлишкову вагу. Проблема ваги може бути розв’язана тільки за допомогою правильного харчування.

Можна, наприклад, перейти на низькокалорійну їжу: їсти якнайбільше овочів і фруктів. Яблука, морква — це найкращий засіб для підтримки нормальної ваги.

 

Міф 5

Деякі хлопці вважають, що, якщо вони палять, вони подобаються дівчатам. А деякі дівчата вважають, що якщо вони палять, то виглядають елегантно.


Щоб справити враження на дівчину, не обов’язково починати палити. Багатьом дівчатам-підліткам не подобаються хлопці, які палять. Багато дівчат-підлітків вважають, що від таких хлопців погано пахне.

 

Міф 6

Ті дівчата-підлітки, які вважають, що якщо вони палять, то виглядають елегантно, часто думають так через рекламу або кіно, де вони бачать, як гарні жінки палять.

 

 Жінки з сигаретами

 

Гарні жінки «роблять» сигарети привабливими. Тютюнові компанії виділяють значні гроші на рекламу й кіно, щоб залучити якнайбільше покупців сигарет і заробити на цьому ще більше грошей.

 

Міф 7

Деякі підлітки вірять, що немає нічого найпростішого, ніж кинути палити. Вони міркують так: ось зараз трохи побавимося, сьогодні попалимо, завтра на дискотеці попалимо, післязавтра в Сергія на дні народження попалимо, а потім і кинемо.

 

Коли людина палить, у неї змінюється баланс речовин у головному мозку, у результаті розвивається залежність від паління. Людина починає відчувати постійну тягу до паління. Після цього кинути палити стає зовсім нелегко.

 

Інтерактивне спілкування (30 хв)

Мета: закріпити набуті знання.

Отже, ми розповіли вам все те, що розповідаємо вашим дітям про паління. Поговоримо про це.

1. З чого складається тютюновий дим?

2. Що відбувається в організмі людини, яка палить?

3. Як впливає паління на організм людини, яка палить не так давно (це насамперед стосується підлітків)?

4. Що відбувається в результаті тривалого паління?

5. Що таке пасивне паління?

6. Що означає бути пасивним курцем?

7. Як паління впливає на фізичну форму і заняття спортом?

8. Міфи про паління.

 

Інформація для тренера!

Можна запропонувати батькам додатковий матеріал з питань тютюнопаління та профілактики паління в молодіжному середовищі.


Бесіда «Як підтримати свою дитину» (20 хв)

Під час нашої першої зустрічі ми говорили, що дуже важливо встановлювати довірчі стосунки з вашими дітьми, про те, що підлітки, як ніхто, потребують підтримки й насамперед з боку вас — батьків. Якщо підліток упевнений у собі, якщо він почуває вашу підтримку за своєю спиною, він набагато легше скаже «Ні», коли йому запропонують сигарету або спиртне.

Питання батькам:

 • Як часто ви хвалите ваших дітей?
 • За що ви їх хвалите?
 • Про що ви розмовляєте?
 • Ви їх частіше лаєте чи хвалите?

Перший, найкращий спосіб підтримки підлітка — похвала.

1. Необхідно хвалити підлітка. Батьки скоріше виражають почуття невдоволення стосовно своїх дітей і рідко хвалять. Батьки часто щедрі в негативних оцінках і скупі в позитивних. Підліток повинен чути похвалу на свою адресу. Похвала — це позитивна оцінка того, що він робить, або його самого. Підліток буде пам’ятати вашу похвалу. Він, як на касету, записує ваші позитивні оцінки, а потім «програє» їх собі, особливо в ситуації непевності й ухвалення рішення. Намагайтеся щодня знаходити слова похвали для вашого підлітка. Ви знаєте, що любите вашу дитину, ми знаємо, що ви любите вашу дитину, але вона про це довідається тільки тоді, коли ви це їй скажете. Тому похвала — це також вираження вашої любові до дитини.

2. Чому потрібна похвала? Підліток повинен навчитися ставитися до себе позитивно, з повагою, навчитися цінувати себе, бачити в собі насамперед сильні, позитивні сторони. Тоді у складній ситуації, ситуації вибору, такий підліток буде говорити собі: «Я зможу це зробити» або «Цього разу не вийшло, але я обов’язково зроблю це успішно наступного разу». Якщо ж підліток на свою адресу з боку батьків чує тільки негативні оцінки: «Ти знову це зробив», «Нічого не можеш», «Але скільки разів тобі говорили» і т. ін., то він так і починає до себе ставитися, як до нікчемної або ні на що не здатної людини.

3. Що відбувається потім? Підліткові однаково потрібна підтримка, і він починає шукати цю підтримку в іншому місці, серед своїх друзів, у компанії старших товаришів. У такій ситуації він і стає уразливим до тиску з боку своїх друзів. Підліток з низькою самооцінкою, що сформувалася в родині, де він чув переважно тільки негативні судження на свою адресу, не може протистояти тиску друзів, не знає, як сказати «Ні», якщо навіть він не хоче робити того, що вони змушують його робити. Йому пропонують сигарету або спиртне, і він погоджується.

4. Ви звичайно спитаєте, а як же бути в ситуації, коли наші діти поводяться так, що повинні бути покарані. Покарання повинне бути пропорційним дії або вчинку, що зробив підліток. Засуджуйте не його самого, а ту дію, що він зробив.

 

Підсумки заняття (5 хв)

 

Додаток:

 

Загальні відомості про тютюн

Історія вживання тютюну почалася в Європі наприкінці XV ст. після повернення з Америки учасників Другої експедиції Колумба (1496). Насіння цієї рослини, яку індіанці називали «короба», привіз іспанський чернець Роман Пано. Спочатку тютюн вирощували в Іспанії як декоративну рослину. Уперше звичай палити тютюн описав де Ов’єдо: «Індіанці, що живуть на острові Гіспаньйола, мають дуже шкідливу звичку. Вони вдихають через ніс дим, що утворюється від спалювання трави. Звичай цей вони називають «табако»...».

Посольська трава, як тоді називався тютюн, дуже швидко стає знаною в Європі завдяки дипломату Ж. Ніко (звідси назва основної діючої речовини тютюну — «нікотин»). 1560 р. Ніко привіз тютюн французькій королеві з династії Медичі, що вживала це зілля як засіб від мігрені.

Спочатку тютюн нюхали, а потім почали палити. Незважаючи на те, що тютюн вважався «модною травою», у більшості країн Європи (наприклад, в Англії) американську рослину сприйняли негативно. В Англії вже в ХVI–ХVІІ ст. палити тютюн було заборонено.

Лише через 100 років шкідливість тютюну почали розуміти у Франції. 1680 р. король Людовік XIII заборонив вільний його продаж.

Католицька церква також була проти вживання тютюну. 1624 р. папа Урбан VIII у спеціальній буллі вказував: «Духовні особи нюхають тютюн перед вівтарем і частим чханням порушують благоговіння в церкві». 1692 р. у Сантьяґо були живцем замуровані у стіні п’ятеро ченців, що палили сигари біля церкви замість того, щоб бути присутніми на вечірній службі.

До Русі «богопротивне зілля» було завезене в XVI ст. іноземними купцями. Тодішні владоможці відразу заборонили тютюн, вважаючи вживання його ознакою розбещення, способом, нищівним для здоров’я людини. Під загрозою смертної кари російський цар Михайло Романов вимагав у своєму указі, «... щоб ніде тютюн у себе не тримали і не пили (тобто не вживали), і тютюном не торгували...».

Тютюн — трав’яниста рослина сімейства пасльонових. У світі нараховується близько 60 його видів. Тютюн має красиві квіти, які використовуються у декоративному садівництві. З тютюну виготовляють хімічний продукт — нікотин-сульфат, який використовують у сільському господарстві для захисту рослин від шкідників.

У 80-х роках XX ст. у США було проведено комплексне дослідження впливу тютюну на організм людини. А ще раніше було знайдено свідчення шкідливої дії основної складової тютюну — нікотину. Нікотин дуже швидко всмоктується оболонкою, шкіряними покровами, легко потрапляє у кров. Отруйні речовини розповсюджуються в організмі людини за 21–23 с. Нікотин — одна із найнебезпечніших отрут рослинного походження.

У результаті паління здійснюється суха перегонка тютюну, від чого створюються токсичні речовини. Більше двохсот з них загрозливі для організму: ефірні масла, окис вуглецю й аміаку, тютюновий дьоготь, радіоактивні речовини (полоній — 210), свинець, миш’як, калій, масляна, оцтова, мурашина кислота, сірководень.

Особливу загрозу становить радіоактивний ізотоп — полоній-210. Науковці довели, що більша його частина залишається та накопичується в організмі, внаслідок чого з’являються онкологічні захворювання. Людина, яка випалює в день 20 сигарет, одержує таку ж дозу радіації, як від рентгенівських знімків.

Курці наносять шкоду не лише собі, а й людям, які перебувають поруч і дихають отрутою — димом. Ризик виникнення бронхіальної астми у курців у кілька разів вищий, ніж у некурців. Людина, яка палить, — уже хвора людина. Під час паління в організмі відбувається розпад вітамінів. Тютюновий дим нейтралізує вітамін С. Різко падає вміст вітамінів В6 і В12. Імунна система у курців різко послаблена, підвищується загроза алергійних захворювань. Дуже чутливі до нікотину шлунок і кишковик. Особливо небезпечний нікотин для печінки. Печінка у курців збільшена. Паління якоюсь мірою зменшує почуття голоду, а потім підвищується вміст цукру в крові. Нікотин знижує зір, гостроту чутливості.

 

Молодь перед вибором: тютюнопаління «за» і «проти»

Кожного року у світі у мільйонів людей виникають різні захворювання через паління. Та, не зважаючи на це, мільйони людей на Землі починають палити. Ми, так само, як і вони, особливо не замислюємося над тим, що підкоряємося поганим звичкам і ці звички впливають на стан нашого здоров’я.

 

Чому ми починаємо палити? Чи варто було спробувати? Яка користь від паління? Які наслідки паління? Як не почати палити? Як кинути палити?

Усі ці запитання часто постають перед нами. І не завжди ми знаходимо на них відповіді.

Багато юнаків і дівчат говорять, що паління:

 • розслаблює;
 • розважає, коли нудно;
 • рятує від зайвої ваги;
 • єднає з друзями;
 • подобається (приносить задоволення);
 • допомагає відчувати себе більше дорослим;
 • надає можливість відчувати себе самостійним;
 • це шикарно;
 • сприяє неформальному спілкуванню;
 • зближує людей;
 • це просто навичка.

Науковці проаналізували ці відповіді і спробували згрупувати мотиви, що спонукають юнаків і дівчат почати палити:

 • по-перше — це імітація манер тієї компанії, до якої юнак або дівчина хоче бути прийнятим, стати «своїм»;
 • по-друге — це уподібнення людині, яка подобається, бажання бути схожим на неї, мати подібну поведінку та інтереси.

Наступна група мотивів пов’язана з прагненням бути дорослим. Дивлячись на поводження дорослих, що палять, деякі підлітки сприймають паління як ознаку дорослості. Є випадки, коли паління настільки входить у побут сім’ї, що взагалі не виникає питання — палити або не палити; проблема лише в тому, коли почати.

Для багатьох підлітків паління є засобом самоствердження, прагненням засвоїти «модні» манери, засобом для переконання оточення у своїй незвичайності і сучасності.

Серед інших мотивів — бажання все в житті спробувати. Люди не замислюються над тим, чим можуть закінчитися ці експерименти.

Незалежно від будь-яких мотивів паління призводить до формування залежності. Розповідь Марини — одне з підтверджень цьому.

«Мені завжди цікаво було познайомитися з хлопцями, старшими, ніж я. Одного разу на дискотеці до нас із подругою підійшли хлопці, що вже закінчили школу, і запропонували провести нас додому після танців. Ми погодилися. Дорогою вони запалили і запропонували сигарети нам. Спочатку я відмовлялася, але наполегливість Кості (хлопця, що мені дуже сподобався) змусила мене спробувати. Я почала кашляти, з очей потекли сльози... Наступної зустрічі я вже змогла випалити цілу сигарету. Врешті-решт я перестала рахувати, скільки палю... Згодом ми з Костею розлучилися, але звичка залишилася. З’явилися проблеми і вдома, і у школі. Та й кашель часто заважає. Тепер і хотіла б кинути палити, але вже так звикла, що ніяк не вдається».

Бути дорослим, самостійним, цікавим — кому цього не хочеться! Але зрозуміло й інше: бути особистістю — це, перш за все, бути вільним, мати власну точку зору, бути незалежним від своїх звичок, а не підкорятися їм.

Залежність формується непомітно (етапи паління)

У кожної людини досвід першого знайомства з тютюном свій, хоча відчуття можуть бути дуже різними. За першої спроби запалити можливі кашель, спазми в горлі, головний біль, нудота, блювання і навіть втрата свідомості. Ступінь прояву цих ознак (симптомів) залежить від особливостей конкретного організму. Але якщо з перших спроб неприємні прояви навіть відсутні — це не означає, що організм взагалі не чутливий до шкідливої дії тютюну. Ми охарактеризували вам перший етап«знайомство» людини з тютюном.

Якщо не зробити правильних висновків із початкового досвіду, «знайомство» переходить у звичку. Наступає другий етап, що визначається отруйною (токсичною) дією нікотину. Людина відчуває приємну збуджувальну дію тютюну і не помічає шкідливих змін в організмі. Формується психічна залежність: коли в курця закінчилися сигарети, і він не палив якийсь час, то з’являється нервозність, людина шукає будь-яку можливість запалити. Звичка до паління підкоряє собі все життя. Уже не помічаєш, як виймаєш сигарету з пачки, випалюєш її, береш наступну, і все повторюється знову.

Коли без сигарети відчуваєш себе роздратованим, «розбитим», наступає третій етап паління. Поступово приходить усвідомлення того, що паління приносить не лише задоволення, а й шкоду і створює різні незручності. Без цигарки уже неможливо зосередитися, під час роботи паління стає безперервним. Водночас знижується легкість заучування, точність обчислювальних операцій, обсяг пам’яті, тобто розвивається фізична залежність, про яку і «повідомляє» курцю його організм.

На четвертому етапі в багатьох курців паління призводить до погіршення стану здоров’я: з’являється слабкість, біль у грудях, кашель, задишка, утруднення подиху. Курця зі стажем легко впізнати за помітним огрубінням голосу, пожовтінням зубів, неприємним запахом з рота, жовтуватим кольором шкіри і зморшками на обличчі, нездоровим виглядом волосся, жовтими пальцями. Ще й одяг має неприємний запах диму. «Приваблива» картина, чи не так?

Приблизно 90 % курців вважають паління шкідливим для себе і тільки дві третини з них роблять спроби кинути палити. Але позбутися тютюнової залежності надзвичайно складно. Тоді й приходить думка: чи варто було починати?

Якщо курець випалює пачку сигарет у день, то до його легень за рік потрапляє майже 1 літр осадженої смоли. Смола — це в’язка речовина чорного кольору, аналог гудрону, що використовують для виготовлення асфальту...

Якщо я не палю, але біля мене палять? (Пасивне паління)

Тютюновий дим шкідливий і для організму людини, яка не палить. Чи не помічали ви, що в кімнаті, де багато палять, ви кашляєте більше? Це результат «пасивного» або «ненавмисного» паління. Лікарі виявили, що пасивне паління зумовлює захворювання дихальної системи у некурців. У такий спосіб курець завдає шкоди не лише своєму здоров’ю, а й здоров’ю людей, що його оточують.

Підраховано, що перебування протягом години в напаленому приміщенні рівнозначне «випалюванню» 4 цигарок. Причому люди, що не палять, мимоволі опиняються в групі ризику, стають пасивними курцями. Паління забруднює навколишнє середовище. У тютюновому димі, що потрапляє в повітря, крім нікотину, міститься велика кількість інших хімічних речовин (бензпірен, синильна кислота, формальдегід, аміак та ін. ), що у вигляді осаджених смол накопичується у легенях людини. Вони подразнюють слизову оболонку дихальних шляхів, а за тривалого впливу виступають канцерогенами (тобто обумовлюють розвиток злоякісних пухлин).

 

Література:

1. Матеріали дослідницького проекту «HELPROM» при підтримці Європейської комісії EC COPERNICUS–2 PROGRAMME (тренінги серед підлітків та викладачів шкіл Бородянського району). — 2003.

2. Профілактика негативних явищ у молодіжному середовищі // Інформаційно-методична збірка для спеціалістів соціальної роботи з дітьми та молоддю. — К. : КМЦССМ, 2003. — 93 с.

3. Матеріали для проведення групової роботи з формування здорового способу життя та профілактики негативних явищ у молодіжному середовищі м. Києва / за заг. ред. К. С. Шендеровського, І. Я. Ткач, К. В. Савченко, І. О. Бєлова. — К. : КМЦСССДМ, 2005.

4. О. О. Яременко, Балакірева О. М., О. В. Вакуленко та ін. Формування здорового способу життя молоді: проблеми і перспективи. — К.: Український інститут соціальних досліджень, 2000. — 207 с.

 

Джерело: Класному керівнику. Усе для роботи, №3 (51), березень, 2013 р. ВГ «Основа»


Усі статті

Закрити

Створити подію

в
Закрити

Звернутися до адміністратора