Фізкультхвилинки та рухавки на уроці

 Ю. М. Старко, ЗШ № 96, м. Харків

ВГ “Основа" 

У наш час ні в кого не викликає сумнівів, що фізична активність є необхідною умовою збереження здоров’я людини. Справа в тому, що організм людини запрограмований на певний об’єм м’язової активності, адже рух — це основний прояв життєдіяльності, на основі якого людина забезпечує реалізацію індивідуальних та соціальних програм свого функціонування.

 

З роботою опорно-рухового апарату функціонально тісно пов’язана діяльність регулювальних систем організму, тобто нервової та ендокринної, а також систем, що здійснюють пластичне та енергетичне забезпечення (серцево-судинна, дихальна, система травлення). Таким чином, достатня рухова активність є необхідною умовою збереження здорового стану внутрішніх органів і організму в цілому.

 

Тим часом обсяг м’язової активності людини протягом останніх десятиліть значно скоротився, а розширення застосування розумової праці за рахунок скорочення обсягу фізичної привело до появи цілої низки поширених неінфекційних захворювань, що мають характер епідемії (ІХС, гіпертонічна хвороба, атеросклероз, судинні захворювання мозку, цукровий діабет тощо). Причому під негативний вплив гіподинамії людина потрапляє зараз уже в молодому віці — відбувається «омолодження» цих хвороб. Схожа ситуація і серед дитячого населення та підлітків.

 

У школі на статичне навантаження учнів припадає до 72 % від загального навчального часу, що призводить до гіподинамії, порушень механізмів саморегуляції кровообігу, діяльності нервової та серцево-судинної систем. Через навчання за партами, які не відповідають зростові половини школярів, сколіози реєструють у 20 % учнів. Серед дітей не поширені рухливі і спортивні ігри, у зимовий період майже ніхто не їздить на лижах або ковзанах. ДЮСШ відвідують лише 8,6 % дітей.

 

Спеціальними дослідженнями встановлено, що рухова активність учнів 1 та 2-х класів знижується на 50 % порівняно з дошкільним періодом життя, а старшокласники 75 % усього часу неспання не рухаються. Особливо страждають від дефіциту рухової активності школярі 5 та 6-х класів: навчальні навантаження в них дуже великі та потребують значного напруження сил, хоча саме в цьому віці відбуваються складні фізіологічні перебудови в організмі підлітків.

 

Якщо в результаті гіподинамії ми втрачаємо здоров’я, тож нічого дивного, що воно повертається до нас, коли ми теж повертаємося до необхідного нам рівня фізичної активності. Значно доцільніше запобігти хворобам, дотримуючись режиму регулярних фізичних навантажень. А для цього потрібна свідома мотивація до фізичної активності.

 

Але що ж у цій ситуації може зробити вчитель? Вихід є: ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКИ! Щоб нейтралізувати негативні явища, що розвиваються в учнів під час тривалої розумової праці, доцільно чергувати її з активною фізичною діяльністю. На уроках — це фізкультхвилинки, на перервах — рухливі ігри. Систематичне проведення фізкультхвилинок на уроках позитивно впливає на учнів: віддаляє втому, відновлює розумову працездатність, знижує статичні навантаження і запобігає порушенню осанки, значно підвищує емоційний тонус учнів, викликає почуття задоволення, радості.

 

Дихальні вправи

1. Учні піднімаються навшпиньки — руки вгору, вдих, опускаються на ступні, руки через боки опускають униз — видих під коментування та демонстрування вчительки:

- понюхай квітку, здмухни пір’їнку;

- понюхай гілку, задуй свічку.

2. Вдихнути широко відкритим ротом, видихнути через ніс. Повторити 4–5 разів.

3. Стати рівно, руки вниз. 1–2 — руки в боки — вдихнути, 3–4 — присісти, обійняти руками коліна — видихнути. Повторити 3–4 рази.

4. Дихання через одну ніздрю: вдихнути через ніс — одна ніздря притиснута пальцем, видихнути ротом. Повторити 3–4 рази.

 

Вправи для попередження втоми очей та розслаблення м’язів навколо очей

1. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1–4. Потім перенести погляд удалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.

2. Міцно заплющити очі. Порахувати до 3, відкрити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до 5. Повторити 4–5 разів.

3. Ноги на ширині плечей, руки в боки. Колові рухи руками вперед і назад. Весь час стежити за кінчиком великого пальця. Повторити 3–4 рази.

4. Упродовж 3–5 с дивитись обома очима на палець витягнутої вперед правої руки. Прикрити ліве око. Дивитися правим оком 3–5 с. Повторити 3–5 разів, прикриваючи по черзі то ліве, то праве око.

5. Горизонтальні рухи очей: направо-наліво.

6. Рух очними яблуками вертикально вгору–вниз.

7. Колові рухи. Підняти очі догори, зробити ними колові рухи за годинниковою стрілкою, потім проти годинникової стрілки.

8. Заплющити очі якомога міцніше і відчути, як напружуються м’язи очей. Затримайтеся так на три секунди, потім різко розплющіть очі. Різка зміна змушує очі розслабитися й особливо підходить для закінчення зарядки для очей.

9. «Темне розслаблення». Покласти на заплющені очі теплі долоні, пальці схрестити на чолі. Розслабитися і постаратися досягти глибокого темного кольору.

10. Рух очей по діагоналі: скосити очі в лівий нижній кут, потім по прямій перевести погляд угору. Аналогічно в протилежному напрямку.

11. Зведення очей до носа. Для цього до перенісся поставити палець і подивитися на нього — очі легко «з’єднаються».

12. Часте моргання очима.

13. Робота ока «на відстань». Підійти до вікна, уважно подивитися на близьку, добре видиму деталь: гілку дерева, що росте за вікном, або на подряпини на склі. Потім спрямувати погляд удалину, намагаючись побачити максимально віддалені предмети. Кожну вправу слід повторювати не менше ніж 6 разів у кожному напрямку.

14. Руки на пояс, повернути голову вправо, подивитися на лікоть правої руки; повернути голову вліво, подивитися на лікоть лівої руки, повернутися у вихідне положення.

15. Руки вперед, подивитися на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдих), стежити очима за рухом рук, не піднімаючи голови, руки опустити (видих).

 

Комплекси вправ для очей

Комплекс 1

1. Погляд спрямовувати вліво-вправо, вправо-прямо, вгору-прямо, додолу-прямо без затримки в кожному положенні. Повторити 5 разів.

2. Заплющити очі на рахунок «раз-два», розплющити і подивитися на кінчик носа на рахунок «три-чотири».

3. Колові рухи очей: до п’яти кіл уліво і вправо.

Комплекс 2

1. Швидко кліпати очима протягом 15 с.

2. Заплющити очі. Не розплющуючи очей начебто подивитися ліворуч на рахунок «один–чотири», повернутися у вихідне положення. Так само подивитися праворуч на рахунок «п’ять–вісім» і повернутися у вихідне положення. Повторити 5 разів.

3. Спокійно посидіти із заплющеними очима, розслабившись протягом 5 с.

Комплекс 3

1. Заплющити очі, не мружитися, рухати очними яблуками по колу.

2. Очима малювати латинську літеру V: подивитися вгору вліво, вниз, угору вправо, вниз.

3. Сильно замружитися, розплющити очі.

4. Заплющити очі, пальцями промасажувати очні яблука.

5. Подивитися прямо перед собою.

6. Приблизно 30 с швидко моргати, потім стільки ж дивитися не моргаючи.

Комплекс 4

1. Подивитися праворуч, не повертаючи голови, і зафіксувати погляд на кілька секунд, потім ліворуч на кілька секунд і подивитися прямо. Підняти очі вгору на кілька секунд і опустити їх униз, розслабивши м’язи очей, подивитися прямо. Повторити 4–5 разів.

2. Подивитися кілька секунд на кінчик пальця, віддаленого на 30 см від очей, потім перевести погляд удалечінь і затримати на 3–5 с. Вправу повторити 4–6 разів.

3. Заплющити очі на 5–10 с, розслабивши очні м’язи, і розплющити їх на 5–10 с. Повторити 4–5 разів.

4. Виконати декілька колових рухів очима (по 4–5 рухів) в один і інший бік.

5. Покліпати кілька разів очима, не напружуючи очні м’язи.

 

Віршовані вправи для очей

1. Очі щільно ми закрили —

Це один, два, три, чотири.

Потім ширше розкриваєм,

Вдалині щось роглядаєм.

І поки ми розглядали —

До шести порахували.

Щоб очі наші відпочили,

Робим це разів чотири.

 

2. Очі швидко обертаємо,

Головою не хитаємо.

Вліво раз, два, три, чотири.

Вправо стільки ж повторили.

По колу очі обертаємо

І все навколо розглядаємо.

Раз коло, два, і три, чотири.

Щільніше очі ми закрили.

На п’ять і шість їх потримали

І потім знову закружляли.

 

3. Раз, два, три! Очі догори!

На чотири і на п’ять

Будем міцно їх стулять.

Знову очі догори

Ми рахуєм раз, два, три!

 

4. Очі щоб відпочивали,

Дивимось ми вліво-вправо.

Потім блимаєм очима.

І знову ними вправо-вліво.

 

Вправи для розминки верхніх кінцівок

1. Ми творили, ми трудились

(стискання пальців рук),

Наші пальчики втомились,

А щоб гарно набирати,

Треба пальці розім’яти.

Раз, два, три, чотири, п’ять

(струшування кистями рук) —

Будем знову працювать.

Відпочивши дружно, враз

(колові рухи кистями рук)

Приступив до праці клас.

 

2. Якщо сядемо красиво

(колові рухи кистями рук)

Намалюємо, на диво,

Гарно, рівно і красиво.

Раз, два, три, чотири, п’ять

(стиснути руки у кулачки)

Починаєм набирать

(імітаційні рухи пальцями, що

показують швидке набирання тексту).

Руки зовні розверніть

(розворот кистей рук

долонями догори),

Руки вгору потягніть (руки вгору).

 

3. — Де ваші долоні?

(Діти показують руки,

складають у кулачки.)

— Тут-тут-тут!

А в долонях пальчики живуть.

(Розкривають кулачки і показують

пальчики в русі.)

Працювали пальчики — не лінувалися:

Набирали, друкували, малювали,

(імітують швидкий набір на клавіатурі

10 пальцями, малювання стилосом)

Працювали, працювали — зупинилися.

А потім, а потім, а потім — стомилися,

(Повільно опускають руки на парту.)

 

4. Руки в сторону, в кулачок.

Розгинай — і на бочок.

По колінах вдарим нижче, нижче, нижче.

Руки вгору піднімемо вище, вище, вище.

 

5. З’єднати пальці в замок перед собою і виконати 10 колових рухів у зап’ястях в один бік, потім у другий.

 

6. «Ліхтарики»

Варіант 1

Вихідне положення: розташувати долоні перед собою, випрямити їх та розсунути пальці. Стискати та розтискати пальці на двох руках одночасно, супроводжуючи рухи відповідними фразами: «Ліхтарики засвітилися! Ліхтарики потухли!» (стиснути пальці). Тримати руки з розведеними пальцями та стиснутими до 10 с. Вправу виконувати декілька разів.

Варіант 2 (ускладнений)

По черзі стискати та розтискати пальці рук на рахунок «один-два». На «один»: пальці правої руки випрямлені, пальці лівої руки стиснуті. На «два»: пальці лівої руки випрямлені, пальці правої руки стиснуті. Спочатку виконувати вправу повільно, потім прискорювати темп. Вправу спочатку можна виконувати на рахунок, а потім рядками, що промовляються ритмічно, супроводжуючи рухи:

Вже стемніло надворі,

Засвітились ліхтарі.

Хай ліхтарики горять,

Підуть дітлахи гулять.

 

7.Витягнути руки перед собою, вигинаючи кисті рук пальцями догори. Потримати 10 с. Повторити двічі. Потім зігнути пальці в суглобах. Тримати 10 с.

 

8.Вказівним і великим пальцями однієї руки взяти один з пальців другої руки. Зробити колові рухи кожного пальця по 5 разів за годинниковою стрілкою та проти. Потім плавно

потягнути кожен палець і тримати так 2–3 с.

 

9. Скласти долоні перед собою. Потім опустити кисті рук униз долонями разом, доки не відчується напруження. Тримати 5–8 с. З цього положення штовхніть одну долоню іншою, доки не відчується напруження. Тримати так 5–8 с.

 

10. Завести руки за спину і з’єднати їх у замок. Одночасно робити нахили вліво та тягнути лівою рукою праву руку вліво. Витримувати це розтягнення 10–12 с. Розтягнення повторити вправо.

 

11. З’єднати пальці в замок, потім випрямити перед собою руки, долонями зовні. Тягнути руки якомога вище, тримати 10 с. Повторити тричі.

 

12. З’єднати пальці в замок, потім витягнути руки над головою, долонями зовні. Обхопити правою долонею ліву і потягнути ліву руку в бік. Розтягувати ліву руку, зовнішню сторону тулуба й плече. Тримати 10 с. Повторити в другий бік.

 

13. З’єднати пальці в замок на потилиці, розвести лікті в боки, щоб вони були на одній лінії з тулубом. Тепер спробувати звести лопатки разом, відчути напруження у верхній частині спини. Потримати 4–5 с, розслабитися. Повторити кілька разів.

 

14. «Квасимо капусту»

Руками імітувати відповідні рухи.

- Ми капусту шаткували! Двічі — прямими, напруженими

долонями імітувати рухи сокири: вверх-униз.

- Солі в неї ми поклали! Двічі — пальці зібрані «щіпкою», «солимо капусту».

- Ми капусту м’яли, дерли! Двічі — енергійно стискати пальці в кулачки, то одночасно на двох руках, то по черзі.

- Смачну моркву туди терли! Двічі — пальці однієї руки стиснуті в кулак і здійснюють ритмічні рухи вверх-униз по долоні другої руки. Після цього змінити руки.

 

15. «Миємо руки»

Узяли духмяне мило,

(ритмічно потираємо долоні,

наче миємо руки.)

Добре руки з ним помили.

Полетіли від води

Бризки з рук туди-сюди.

(Пальці стиснути в кулачок,

потім з силою випрямити їх,

наче струшуючи водичку.)

Рушничок я свій беру.

(Енергійні рухи імітують почергове

витирання кожної руки рушником.)

Швидко ручки обітру.

 

16. «Напечемо млинців»

Варіант 1

На сметані, на яйці

(По черзі торкатися

поверхні столу тильною

стороною кисті руки і долонею.)

Тісто зробим на млинці.

Напече нам мама їх,

Гаряченьких та смачних.

Варіант 2

а) Ліва рука торкається столу долонею, права рука — тильною стороною.

б) Змінити позицію. Тепер ліва рука торкається столу тильною стороною, права рука торкається столу долонею. Вправу можна виконувати на рахунок «раз—два» або супроводжуючи рухи віршами (див. варіант 1).

 

17. «Місимо тісто»

Руками імітувати вимішування тіста.

Тісто узяли у мами

(дуже енергійно стискаємо руки в кулачки

та розтискуємо їх — одночасно і по черзі),

Його жужмили і м’яли,

Пирогів напечемо

(руками виконуємо рухи,

наче ліпимо пироги)

І з сметаною з’їмо!

 

18. «Кулька»

Вихідна позиція: пальці обох рук зібрані пучкою і стикаються кінчиками. «Надуваємо кульку»: надати пальцям такого положення, коли руки тримають м’ячик або кульку. «Кулька лопнула»: пальці повернути у вихідну позицію.


Пружну кульку я надую,

Мотузочок зав’яжу.

Ну а потім її здую,

Всім цей фокус покажу.

 

19. «Їжачок»

Вихідна позиція: поставити долоні під кутом одна до одної. Розташувати пальці однієї руки між пальцями другої. По черзі підіймати та опускати по одному прямому пальчику на кожній руці.


Як ти носиш, їжачок,

Так багато колючок?

 

20. «Човен»

Вихідна позиція: обидві долоні поставити на ребра і з’єднати «ківшиком», великі пальці притиснути до долонь.

 

По річці плине човен,

Він дітлахами повен.

 

21. «Пароплав»

Вихідна позиція: обидві долоні з’єднати «ківшиком», усі пальці, крім великих, спрямувати у бік «від себе», а великі пальці підняти вгору та з’єднати — це «труба».

 

Пароплав пливе по річці,

Дим з труби, немов із пічки.

 

22. «Річка та рибка»

«Річка» — хвилястий, плавний рух розслаблених кистей рук.

«Рибка» — вихідна позиція: випрямлені долоні притиснути одна до одної. Пальці спрямувати в бік «від себе».

Повертати зімкнуті долоні вправо й уліво, імітуючи рухи риби хвостом.

 

Хвостиком б’є наша рибка маленька,

В річці живе ця манюня гарненька.

 

23. «Дерева»

Вихідна позиція: тримати кисті рук перед собою, долонями до себе. Пальці розведені в боки та напружені. Після виконання вправи струсити кисті рук.

 

Вітер залетів у гай.

Ти дерева не гойдай

(качати руками з боку в бік),

Дуже гілки не клони,

Щоб не тріснули вони

(качати руками вниз-уверх,

не згинаючи пальців)!

 

24. «Птах п’є воду»

Вихідна позиція: пальці скласти пучкою — це «дзьоб». Не відриваючи ліктя від столу, «дзьобом» торкнутися стола. Далі імітувати рухи птаха: узяти «воду», підняти «голову», поклацати «дзьобом».

 

Птах дістався до криниці,

Хоче випити водиці.

 

25. «Птах летить»

Вихідна позиція: руки тримати перед собою (долонями до себе). Великі пальці сплести — це «голова» птаха. Решта пальців — «крила». Помахати ними.

 

В небі пташечка летіла,

На галявину присіла

(помахати «крилами»).

Посиділа, відпочила,

Й до гніздечка полетіла

(притиснути долоні до себе).

 

26. «Квітка»

Вихідна позиція: долоні підняти вгору, пальці створюють «пуп’янок», основи кистей притиснуті одна до одної. Квітка «розпускається»: розводимо одночасно пальці рук у боки, а потім зводимо пальці разом.

 

Вранці сонечко зійшло,

Розпустилась квітка.

А увечері закриє

Пелюсточки швидко.

 

27. «Донечка»

Під час виконання вправи руки лежать на столі. Почергова зміна положень на рахунок «раз-два». «Раз»: ліва рука — кулачок, права рука — долонька. «Два»: ліва рука — долонька, права рука — кулачок. Повторити декілька разів.

 

Кулачок, долонька

Є у мами донька,

Ось долонька, кулачок,

Ходить донька у садок.

 

28. «Стілець»

Варіант 1

Вихідна позиція: ліву долоню поставити вертикально, пальці вгору — це «спинка» стільця. До неї приставити кулачок правої руки — це «сидіння».

 

Нумо, дітки, молодці,

Посідаймо на стільці.

Небагато треба вміння

Зробим спинку і сидіння.

 

Варіант 2 (ускладнений)

Змінювати положення рук почергово на рахунок «раз-два».

«Раз»: ліва рука — «спинка», права рука — «сидіння».

«Два»: права рука — «спинка», ліва рука — «сидіння».

 

29. «Стіл»

Варіант 1

Вихідна позиція: ліву руку стиснути в кулак — це «ніжка» столу. Зверху накрити «ніжку» випрямленою долонею правої руки — це кришка «стола».

 

Кулачок — це буде ніжка,

А долонька буде кришка.

Поміняли ручки враз,

Буде інший стіл у нас.

 

Варіант 2

На рахунок «раз-два» по черзі змінювати положення рук.

 

30. «Ворота»

Вихідна позиція: долоні поставити на ребра, пальцями один до одного — «ворота зачинені». Пальці випрямлені та напружені.

 

Ми ворота зачинили,

В дім нікого не пустили

(«ворота» відчиняються

та зачиняються).

 

Вихідна позиція: як на початку вправи. Потім розвернути долоні паралельно одна до одної, пальці спрямовані від себе. Повернутися у вихідну позицію.

 

А коли відчиним їх,

Друзів впустимо своїх.

 

31. «Замок»

Вихідна позиція: долоні притиснути одна до одної. Пальці переплести. Далі рухами імітувати слова віршика:

 

Замок на дверях тут висить.

(Швидко з’єднувати пальці в замок

та роз’єднувати.)

Хто б зміг його нам відчинить?

— Потягнули!

(Пальці зчеплені, потягнули

пальці, не розчіплюючи їх.)

— Покрутили!

(Посовати зчепленими

пальцями від себе до себе.)

— Постукали!

(Пальці залишаються у замку, постукати

основами долоней одна об одну.)

— Й відчинили!

(Розчепити пальці.)

 

32. «Зайчик»

Варіант 1

Вихідна позиція: вказівний та середній пальці витягнути вгору, мізинець та безіменний притиснути до долоні великим пальцем. Утримувати пальці в такому положенні на рахунок до 5–10. Вправу виконувати спочатку кожною рукою по черзі, потім — обома руками одночасно.

 

На зеленому лужку,

Плигав зайчик у кожушку.

 

Варіант 2

Вихідна позиція (див. варіант 1): згинати та розгинати вказівний та середній пальці (униз-угору) на рахунок «раз-два».

 

Варіант 3

Вихідна позиція: ліва рука — «зайчик». Права рука: випрямлена долоня накриває зверху «зайчика» — це «сосна». Потім змінюємо положення рук. Права рука — «зайчик», ліва рука — «сосна». Змінювати положення рук 3–4 рази.

 

Раптом сніг пішов з дощем,

Заховався під кущем.

 

Варіант 4

Вихідна позиція: вказівний та середній пальці підняти вгору. Великий пальчик стукає по безіменному та мізинцю.

 

Зайцю барабан дали,

Він застукав: «Раз-два-три»!

 

33. «Коза»

Вихідна позиція: вказівний палець та мізинець випрямити. Середній та безіменний притиснути великим пальцем до долоні. Спочатку вправу виконувати кожною рукою по черзі.

 

На галявині в лісу.

Дід Трохим пасе козу.

 

Потім можна виконувати вправу обома руками, імітуючи козла та козу.

 

Йде коза у хлів мерщій,

А козел — назустріч їй.

 

34. «Місток»

Вихідна позиція: великий та вказівний пальці лівої руки випрямити, розташувати паралельно один до одного та з’єднати з великим та вказівним пальцями правої руки. Решту пальців (середній, безіменний та мізинець) випрямити, притиснути один до одного та утримувати в такому положенні.

 

З дідом ми через ставок

Зробимо для всіх місток.

Кожен хай сміливо йде,

В воду він не упаде!

 

35. «Равлик»

Вихідна позиція: вказівний, середній та безіменний пальці притиснути до долоні. Великий палець та мізинець випрямити, а потім сховати. Виконувати вправу спочатку однією рукою по черзі, потім обома руками одночасно. Можна зобразити, як равлик повзе по столу.

 

Равлик повагом повзе,

Хатку на собі везе.

 

36. «Бджілка»

Вихідна позиція: випрямити вказівний палець, решту пальців притиснути до долоні великим пальцем. Крутити великим пальцем.

 

Бджілка, бджілка, покружляй,

З квіток меду позбирай!

 

37. «Жабка»

Вихідна позиція: вказівний палець та мізинець підняти вгору та тримати напівзігнутими. Середній та безіменний притиснути до долоні великим пальцем.

 

Скаче жабка у траві

І скрекоче: «Ква-кве-кві!»

 

38. «Ножиці»

Вихідна позиція: великий, безіменний палець та мізинець притиснути до долоні. Вказівний та середній пальці витягнути вперед. Вони то розходяться, то сходяться, імітуючи рухи ножиць. Долоня розташована паралельно столу. Спочатку вправу виконувати повільно, поступово темп прискорити. Стежити, щоб пальці були прямі.

 

Швачка в дім до нас прийшла,

Мені ножиці дала,

Я тканини і папір

Ріжу, ріжу до сих пір.

 

39. «Каблучка»

Вихідна позиція: з’єднати великий та вказівний пальці разом у кільце. Решту пальців випрямити, підняти вгору та притиснути один до одного. Утримувати у такому положенні до рахунку 5–10. Виконувати вправу кожною рукою по черзі, потім обома руками одночасно.

 

Подивись на мою ручку

І побачиш там каблучку.

 

40. «Окуляри»

Вихідна позиція: зробити обома руками кільця. Піднести до очей, імітуючи окуляри.

 

Краще бачити хотів (хотіла),

Окуляри я надів (наділа).

 

41. «Дружні пальчики»

Варіант 1

Вихідна позиція: пальці однієї руки випрямити, притиснути один до одного та утримувати напружені пальці до рахунку 10. Виконувати спочатку кожною рукою по черзі, а потім обома руками одночасно. Після вправи — струснути кисті рук.

 

Пальчики живуть у сім’ї,

це помічники мої.

 

Варіант 2

Цю вправу можна попередити невеличким оповіданням про те, яку назву має кожний палець: великий, вказівний, середній, безіменний та мізинець. Вихідна позиція: усі п’ять пальців витягнути та розвести в боки — пальчики «посварилися». Потім усі пальці притиснути один до одного — «помирилися». Чергувати ці дві позиції, супроводжуючи словами:

 

Посварились, — та одразу

Помирилися і разом!

 

Тематичні рухавки

 

1. «Гори Карпати»

Раз, два — піднімається гора,

Три, чотири — це круті гірські схили,

П’ять, шість — це орли

Дивний танець завели,

Сім, вісім — це смерічки

Похилилися до річки,

Дев’ять, десять — це вода

З водоспаду витіка.

 

2. «Буратіно»

Буратіно потягнувся,

Раз — нагнувся, два — нагнувся,

Руки в сторону розвів —

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки стати.

 

3. «Зайченята»

Сірі зайчики маленькі,

Вушка є у них довгенькі,

В лісі грались, веселились —

Працювати вже стомились.

А щоб добре працювати,

Треба трішки пострибати.

Відпочили, розім’ялись

Й до роботи знову взялись.

 

4. «Ходить білочка по лісу»

Ходить білочка по лісу

(діти ходять по класу),

По високому, густому

(простягають руки вгору,

слідкують поглядом за руками),

По зеленому, рясному

(розводять руки).

В неї стежечок багато

(відводять руку в загадану

сторону, слідкують поглядом):

По землі і по деревах.

Справа стежечка — до зірки

(простягають руки праворуч,

слідкують поглядом),

Зліва стежечка — до шишки,

Ззаду стежка — до горішка.

 

5. «На зеленій галявині»

На зеленій галявині

(діти ходять по колу),

Де рясна трава,

Дзюркотить криниченька, чиста, лісова.

До води схиляються

(нахилення тулуба вперед, руки

витягнуті вперед, діти слідкують

поглядом за витягнутими пальцями)

Квіти запашні.

Камінці поблискують

В темній глибині.

Ми збирали ягоди

(присідають, імітують збирання

ягід, слідкують за рукою),

Забрели сюди відпочити в затишку.

Сіли край води.

Ходять у лісі шелести (ходьба),

Дзюркотить вода —

Це казки криниченька нам розповіда.

 

6. «Ми теж умієм так»

Подивись скоріш, котра година

(дивляться вперед, угору, ведуть

пальцем зліва направо, і навпаки,

нахиляються у вказаний бік).

Тік-так, тік-так, тік-так.

Наліво — раз, направо — раз!

Ми теж умієм так!

Щоб стати схожим на орла

І полетіть ось так!

Розправив півень два крила

(піднімають праву руку в сторону,

потім ліву, махають ними),

Ми теж умієм так!

Іде ведмідь, шумить в кущах,

Спускається униз.

На двох ногах, на двох руках

(нахиляються та імітують рухи ведмедя),

Ми теж умієм так.

 

7. «На озері»

Раз, два — всі пірнають (присісти),

Три, чотири — виринають (встати),

П’ять, шість — на воді (помахати руками)

Кріпнуть крильця молоді.

Сім, вісім — що є сили (імітація плавання)

Всі до берега приплили.

Дев’ять, десять — розгорнулись,

Обсушились, потягнулись (потягнутися)

І розбіглись хто куди (сісти за парти).

 

8. «Вживання в образ»

Трава — низенька-низенька (присісти),

Дерева — високі-високі (потягнутися).

Вітер дерева колише, гойдає (нахили тулуба),

То вправо, то вліво хитає,

То вперед, то назад, то вниз пригинає.

Птахи летять, відлітають

(помахати руками, як крилами),

А учні тихенько за парти сідають

Та вправи вивчають.

 

9. «Весна»

Ось іде до нас весна.

Все навколо ожива:

Підсніжники прокидаються

(потягнутися),

Проліски посміхаються

(посміхнутися),

Пташки прилітають

(помахати руками, як крилами),

Діти вибігають (біг на місці),

На луках стрибають (стрибки).

 

10. «У лісі»

Ми лісочком йшли (ходьба на місці),

Грибочок знайшли, нагнулись, підняли

(нахиляння тулуба вперед),

У кошик поклали і далі пішли

(ходьба на місці).

Ми лісочком йшли, малинку знайшли.

Дотягнулись, зірвали (потягування),

У кошик поклали і далі пішли

(ходьба на місці).

Ми лісочком йшли, горішок знайшли,

Потягнулись, дістали (потягування),

У кошик поклали і далі пішли

(ходьба на місці).

 

11. «Білка»

Із куща ліщини білка

(підняти руки вгору із поворотом кистей)

Нахилила дітям гілку

(нахили вліво–вправо піднятих догори рук),

З’їжте, любі, смакоти

(імітація піднесення горіхів до рота),

Щоб скоріше підрости

(руки вгору, потягування на носочках).

На тобі, окатий синку

(масаж очного яблука вказівним пальцем),

Три і два даю в торбинку

(натискання вказівним пальцем

на очне яблуко).

Їх одразу не гризи

(повертання голови вліво і вправо),

Спершу, скільки всіх, скажи

(піднімання й опускання плечей, руки на поясі).

 

Література

1. Болсуновська Н. Як розпочати навчальний рік. Поради вчителю // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2012. — № 8 (44).

2. Биков І. В. Виконуємо домашнє завдання // Зарубіжна література в школах України. — Х. : ВГ «Основа», 2010. — № 17 (137).

3. Губарєва Н. В. Аутичні діти в звичайній школі. З досвіду спілкування й роботи педагога // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2012. — № 4 (40).

4. Дубейко Л. О._ Діти з особливими освітніми потребами у загальноосвітньому навчальному закладі // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2013. — № 3 (51).

5. Зинковська З. О. Психолого-педагогічні особливості використання мультимедійних засобів навчання // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2013. — № 1 (49).

6. Мовчан Г. В. Як сформувати в учнів навички самостійної діяльності // Педагогічна майстерня. — Х. : ВГ «Основа», 2012. — № 12 (24).

7. Мороз І. М. Як домашнім завданням не «згубити» жодної дитини? // Англійська мова та література. — Х. : ВГ «Основа», 2013. — № 1 (371).

8. Пищик О. В. Ділова гра як інноваційний метод педагогічної діяльності // Педагогічна майстерня. — Х. : ВГ «Основа», 2013. — № 5 (29), № 6 (30).

9. Старко Ю. М. Фізкультхвилинки та рухавки на уроці // Педагогічна майстерня. — Х. : ВГ «Основа», 2011. — № 11 (11).

10. Ткаченко Н. А. Інклюзивне навчання // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2013. — № 4 (52).

11. Чуяс О. В.  Вплив комп’ютера на психіку дитини // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2012. — № 5 (41).

12. Як спілкуватися з підлітками. Підказки для батьків // Шкільному психологу. Усе для роботи. — Х. : ВГ «Основа», 2012. — № 10 (46).

 

Класному керівнику . Усе для роботи № 7 (55) липень 2013 р. ВГ "Основа"

Усі статті

Закрити

Створити подію

в
Закрити

Звернутися до адміністратора